Košík 0x

0,00 €

5 dôvodov, prečo vaše auto nechce naštartovať

Blog > 5 dôvodov, prečo vaše auto nechce naštartovať

25.05.2023

5 dôvodov, prečo vaše auto nechce naštartovať

5 dôvodov, prečo vaše auto nechce naštartovať. Ako to napraviť? 

Určite nechcete, aby vás počas rušného rána zradilo vaše auto. Keď sa tak stane, ostáva vám len zachovať chladnú hlavu. Možno to bude len malá drobnosť, ktorú zvládnete vyriešiť za pár minút. V horšom prípade auto necháte odtiahnuť a budete musieť váš dopravný prostriedok na určitú chvíľu vymeniť. Prečo sa to deje práve vám? 

Vybitá autobatéria

Rovnako ako batéria vo vašom mobile, aj v aute sa môže jedného dňa vybiť. Nestáva sa to však bežne. Auto nabíja batériu automaticky počas chodu. Ak však vypnete motor ale zabudnete zhasnúť svetlá, auto bude svietiť celú noc, až pokiaľ sa autobatéria nevybije.

Rovnaký dopad má na autobatériu aj jej dlhodobé nepoužívanie. Ak ste vaše vozidlo dlho nepoužívali, odrzkadlí sa to na vašej batérií. Ak to však nebudú svetlá ani nevyužívanie vozidla, problém bude v jednom z komponentov autobatérie.

Čo môžete robiť preto, aby ste vozidlo naštartovali? Najbežnejší spôsob riešenia tejto situácie je za pomocí štartovacích káblov. Budete však potrebovať ešte jedno vozidlo, z ktorého tieto káble natiahnete. Ako naštartovať auto cez káble? 

Káble pripojte na správne póly vybitej autobatérie. Akonáhle vozidlo naštartujete, môžete káble odpojiť. V prípade, že nepoznáte príčinu vybitia batérie, vozidlo po naštartovaní odvezte do najbližšie autoservisu na kontrolu.

Pokazený štartér

Prečo vám auto neštartuje? Zrejme je za tým štartér. Jeho úlohou je vozidlo naštartovať, ako to však dokáže? Akonáhle začne z akumulátora prúdiť elektrická energia, štartér ju premení na kynetickú / pohybovú energiu.

Táto autosúčiastka je navrhnutá tak, aby dokázala zvládnuť aj desaťtisíc naštartovaní. Ak sa vám auto nepodarí naštartovať, najčastejšie sú za tým nefungujúce uhlíky či cievky. Najjednoduchší spôsob, čo v takom prípade robiť je výmena štartéra

Výmena celého štartéra je jednoduchý spôsob, ako tento problém opraviť. Prečo sa však štartér zvykne pokaziť? Môže za tým byť problém so zapojením trakčného relé, poškodenie ozubeného kolesa či opotrebovanie jeho zubov a nesprávna činnosť bendixu.

Štartér sa môže časom pokaziť, keďže ide o kov, ktorý sa opotrebúva. Ak je ale vozidlo pomerne nové, problém bude v zle zvolenom mazive alebo v nesprávnej prevádzke štartéra. Dokonca sa môže stať, že kontrolky svietia, auto neštartuje. Vy však už viete, čo s tým treba robiť.

Problém s alternátorom

Alternátor vytvára elektrinu potrebnú na prevádzku svetiel, rádia a kúrenia. Okrem toho má na starosti aj nabijanie a udržiavanie autobatérie v prevádzkovom stave. Alternátor udržiava dostatok energie pre fungovanie všetkých elektrických častí vozidla. 

Zatiaľ čo štartér premieňa elektrickú energiu na kynetickú, alternátor robí presný opak. Vďaka pohybu vozidla dokáže udržiavať elektrické okná funkčné, svetlá zapnuté, prístrojovú dosku, infotainment či klaksón stále k dispozícií.

Problémy s alternátorom znamenajú, že chyba nastala s hnacím remeňom alternátora alebo jeho kabelážou. Ako to zistiť? Najčastejšie vám to alternátor oznámi kontrolkami prístrojovej dosky, ktoré sa samé začnú zapínať alebo váš motor bude vydávať zvierajúci zvuk.

Pokazený zámok? 

V článku spomíname zložité poruchy týkajúce sa elektriny, autobatérie a štartéra. Problém môže byť však tak jednoduchý, že vám ho nenapadne skontrolovať. Ak nedokážete otočiť kľúčom v zapaľovaní, pravdepodobne sa zámok zasekol.

Príčinou môže byť silné pritlačenie kolesa k obrubníku či stene. Stačí však kývať volantom a počas toho nájsť bod, kedy sa vám podarí kľúčom otočiť. Nesnažte sa však na kľúč tlačiť príliš silno, inak hrozí, že ho môžete zlomiť

Problém s imobilizérom

Imobilizér je elektronické zabezpečovacie zariadenie namontované na vozidle, ktoré bráni naštartovaniu motora, pokiaľ nie je prítomný správny kľúč. Tým sa zabráni tomu, aby bolo vozidlo po jeho vlámaní naštartované káblami, čím sa zníži počet krádeží vozidiel. 

Bezpečnostný systém auta vám však môže zabrániť v naštartovaní auta, ak nerozpozná váš kľúč. Môže to byť spôsobené vybitou batériou vo vašom prívesku na kľúče. Na prístrojovej doske si môžete všimnúť blikajúci symbol kľúča.

Skúste podržať prívesok priamo pri štartovacom tlačidle alebo skúste náhradný kľúč. Ak stále nefunguje alebo nemáte náhradný kľúč, možno budete potrebovať nový kľúč. Ten vám zabezpečí váš zmluvný predajca, ktorý ho musí objednať od výrobcu.

2023    hamuj.sk - licencovaný predajca autodielov

TecDoc