Košík 0x

0,00 €

5 zaujímavosti o EČV, ktoré pozná len málokto

Blog > 5 zaujímavosti o EČV, ktoré pozná len málokto

11.05.2023

5 zaujímavosti o EČV, ktoré pozná len málokto

ŠPZ Slovensko: Zelená, modrá a čierna. 5 zaujímavosti o EČV, ktoré pozná len málokto. 

Od nového roka je EČV diskutabilná téma z dôvodu prechodu na celoslovenské značky. Zmena nastala vo fonte a veľkosti samotných písmen. Neuvádzajú sa viac okresy a na vytvorenie vlastnej značky je k dispozícií až 7 znakov. V tomto článku sme sa zamerali na 5 zaujímavostí, ktoré verejnosť až tak nepozná. Ako ste na tom vy? Vedeli ste o nich?

EČV alebo ŠPZ?

Ak vám vŕta hlavou, prečo mnoho ľudí používa ŠPZ ale v písanej podobe je to všade EČV, nie je to chyba. ŠPZ Slovensko je zastaralá skratka označujúca štátnu poznávaciu značku. Hovorovo sa zvykne označovať aj ako ešpézetka.

Časom sa táto skratka upravila na EČV, čo označuje evidenčné číslo vozidla. Obe z týchto skratiek vyjadrujú značku, ktorá je na Slovensku pridelená každému vozidlu podliehajúcemu evidencii vozidiel

Farebné EČV

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako to, že niektoré vozidlá majú zelené, modré či čierne EČV? Ak sa chcete odlíšiť od ostatných a mať jednu z týchto farieb, musíte spĺňať určité kritéria

Zelené značky na aute sa doposiaľ vydávali vozidlám, ktoré disponovali hybridným, plne elektrickým alebo vodíkovým pohonom. Ak vaše vozidlo získa novú EČV od tohto roka, nebude v zelenej farbe ale prvé 2 písmena budú začínať na EL alebo EV. 

Modrá EČV so žltým písmom začína s písmenami EE. Označuje to cudzie zastupiteľské úrady na území SR. Druhá varianta modrej EČV začína na písmena ZZ a patrí vozidlám administratívneho a technického personálu cudzích zastupiteľských úradov na území SR.

Čiernu EČV však môže mať ktokoľvek, kto si takéto vylepšenie zakúpi. Problém však môže nastať, keď vaše vozidlo uvidia policajti či kontrola na STK. Prečo by ste sa tomu mali vyhýbať a čo najhoršie vám za to hrozí?

Polep EČV

Spomínali sme čiernu EČV, ktorú môžete mať po zakúpení polepu a prelepení modrej plochy na EČV, ktorá označuje štát, do ktorého vozidlo spadá. Ide len o obyčajnú samolepku s čiernym pozadím a odlišným obrázkom. Čo na to hovorí zákon? 

„Podľa § 72 Zákona o cestnej premávke č. 8/2009 je policajt oprávnený zadržať osvedčenie o evidencii časť I alebo časť II aj v prípade, že je na vozidle nečitateľná alebo poškodená tabuľka s evidenčným číslom alebo táto tabuľka nie je umiestnená v súlade so zákonom.”

Práve polepov sa týka slovo „nečitateľná“ pretože znemožňuje viditeľnosť EČV. To sa týka štátneho znaku SK, písmen, čísel a taktiež štylizovaného kruhu z hviezdičiek Európskej únie. Polícia vám môže vziať papiere od vozidla a STK označiť vozidlo za nespôsobilé:

„Prítomnosť iných než povolených nápisov alebo označení na tabuľke s evidenčným číslom definuje ako vážnu chybu, jej dôsledkom je dočasná spôsobilosť vozidla na prevádzku v premávke, v prípade opätovného výskytu dokonca nespôsobilosť.“

Už 4. formát značiek

Pamätáte si ešte na obdobie, keď Slovensko nepatrilo do Európskej únie? Vtedy sa vystriedali 2 formáty, z ktorých úplne prvý tvoril tri písmená označujúce okres a za nimi nasledovali štyri číslice: XXX 12-34.

Druhý formát bol výraznejší. Evidencia vozidiel a ich značiek začali vyzerať inak a ich formát sa zmenil na dve písmená, tri číslice a ďalšie dve písmená (AA123BB) so slovenským štátnym znakom na ľavej strane.

Po vstupe do Európskej únie prišiel 3. formát, ktorý obsahoval skratku štátu, do ktorého spadá a označenie zlatých hviezdičiek na modrom pozadí. Tento štandardizovaný typ vydržal do posledného dňa roku 2022. V tomto formáte zároveň vznikli napríklad aj zelené značky na aute.

Od nového roka 2023 štát prišiel so 4. formátom, aký ho poznáme dnes. Vidieť 3. formát v premávke stále nie je problém. Na 2. a 1. formát EČV musíte mať veľké šťastie, aby ste ho zachytili. Majú ho už len veľmi staré autá, ktoré neprešli zmenou majiteľa.

Bratislava bola kedysi „BH”

V 3. formáte EČV malo každé vozidlo v prvých 2. znakoch skratku okresu, v ktorom bolo zapísané. Zvyšných 5 znakov malo každé vozidlo odlišné, až pokiaľ nemohla vzniknúť nová kombinácia EČV.

Vtedy sa to riešilo vydaním novej skratky okresu. Bratislava ich ako jediný okres na Slovensku mala až 3 (BA, BL a BT). V jednom období však existovala aj 4. varianta s označením BH, čo znamenalo Bratislava-Humno. Išlo o okresy Malacky, Pezinok a Senec.

 

2024    hamuj.sk - licencovaný predajca autodielov

TecDoc