Košík 0x

0,00 €

Ako na diaľničnú známku v roku 2023?

Blog > Ako na diaľničnú známku v roku 2023?

23.01.2023

Ako na diaľničnú známku v roku 2023?

Plánujete okúsiť diaľnicu? Nezabudnite na diaľničnú známku!

Je diaľnica moderný spôsob, ako cestovať časom? Nie, avšak, dokáže vám ho ušetriť v hojnom množstve. Namiesto bežných ciest, diaľnica ponúka maximálnu povolenú rýchlosť 130 km/h. Ak si chcete užiť jazdu po diaľnici bez pokút, potrebujete vstupenku v podobe diaľničnej známky. Ako ju získať, a ktorá je tá pravá pre vás? 

Z Košíc do Bratislavy len za? 

Niečo pod 4 a pol hodiny by vás mala vyjsť cesta z metropoly východu do hlavného mesta Slovenska. Je pravda, že túto trasu neabsolvujete len po diaľnici. Namiesto toho sa prejdete aj po rýchlostnej ceste či ceste 1. triedy. 

Chcete ušetriť? Ostanú Vám peniaze, nezostane Vám čas. Ak v navigácií zadáte spomínanú trasu, ale vyhnete sa plateným úsekom, celá trasa vám zaberie 5 hodín a 45 minút. Otázka tak znie: Stojí vám to za to, ísť o 1 hodinu a 15 minút dlhšie po horších cestách? 

Pre niekoho je odpoveď na túto otázku kladná, pre iného záporná. Pokiaľ diaľnice plánujete využívať pravidelne, ten čas sa zráta. Ak vás predstava o pohodlnej jazde na diaľnici zaujala, poďme sa pozrieť na podmienky, ktoré musíte spĺňať, ak ju chcete využívať. 

Výkon je potrebný

Od 6. júla 2022 musí byť vozidlo schopné jazdy minimálnou rýchlosťou 80 km/h za účelom využitia diaľnic. Nezáleží, či ide diaľnica cez obec alebo nie. Predtým bola táto hranica posunutá na 65 km/h. 

E-diaľničná známka musí byť aktívna, inak nemáte nárok na využívanie spoplatnených úsekov. Pokuta za jazdu bez známky vás vyjde na 50 € až 200 €, v blokovom konaní to môže byť od 100 € až do 500 €

Medzi spoplatnené úseky ciest patria aj niektoré rýchlostné cesty, spolu ich je 21. Patria medzi ne diaľnice: D1, D2, D3, D4 a rýchlostné cesty: R1, R1A, R2, R4, R6, R7. 

Cena a typ diaľničnej známky

Diaľničné známky už nemusíte nalepovať na čelné sklo auta. Namiesto toho prišla Národná diaľničná spoločnosť s možnosťou elektronických diaľničných známok. Zakúpite ich na eznamka.sk alebo na pumpách s označením eznamka.

E-diaľničná známka sa aktuálne delí na 4 typy:

  • Ročná diaľničná známka: Minulý rok stála 50 €, od 1.1.2023 je jej cena navýšená na 60 €. Jej platnosť začína od 1. januára príslušného kalendárneho roka, alebo odo dňa jej úhrady v príslušnom kalendárnom roku, do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka

  • 365-dňová diaľničná známka: Tento rok zdražela z 50 € na 60 €. Je platná 365 dní vrátane dňa určeného užívateľom vymedzených úsekov ciest

  • 30-dňová diaľničná známka: Platí po dobu 30 dní odo dňa, kedy prebehne úhrada. Taktiež zdražela a to z 14 € na 17 €

  • 10-dňová diaľničná známka: Platí po dobu 10 dní odo dňa, kedy prebehne úhrada. Ani tento typ sa nevyhol navýšenia ceny z 10 € na 12 €

Počuli ste už o 1-dňovej e-známke?

Možno ste v poslednej dobe započuli pojem jednodňová dialničná známka. Ide o nový druh, ktorý by mal umožniť použitie diaľnic po dobu jedného dňa. Tento návrh sa však nestihol zrealizovať do začiatku roka 2023. 

Na jej realizácií sa pracuje po celej Európskej únie. Všetky členské štáty zavedú tento typ známky do roku 2024. Jednodňová dialničná známka pomôže hlavne vodičom, ktorí sa rozhodnú vycestovať na sviatky, počas víkendov či na rodinný výlet. 

E-známky zadarmo

Chceli by ste využívať diaľnice a rýchlostné cesty úplne bezplatne? Ak ste ťažko zdravotne postihnutý a máte na to preukaz, máte právo na bezplatné využívanie spoplatnených úsekov ciest. Čo preto musíte urobiť?

Národná diaľničná spoločnosť sa vyjadrila nasledovne: „Jazda po rýchlostných cestách a diaľniciach je pre ZŤP bezplatná. Podmienkou je, aby si vozidlo správne zaregistrovali. 

Ďalej uvádzajú, že: „Žiadosť o oslobodenie od úhrady elektronickej diaľničnej známky môžu podať na vybranom obchodnom mieste. Registrácia oslobodenia od úhrady diaľničnej známky je možná aj elektronicky na webovej stránke.”

 

2023    hamuj.sk - licencovaný predajca autodielov

TecDoc