Košík 0x

0,00 €

Ako uskladniť zimné a letné pneumatiky?

Blog > Ako uskladniť zimné a letné pneumatiky?

05.04.2023

Ako uskladniť zimné a letné pneumatiky?

Ako uskladniť zimné a letné pneumatiky? Nie je to žiadna veda

Prezutie trvá len pár sekúnd a môžete opäť vyraziť do cieľa. To by bol ideálny scenár menenia pneumatík, keby ste na pretekoch Formuly 1 alebo NASCAR. Pri osobnom vozidle je scenár zvyčajne iný a nie ste hnaný časom. Ako na uskladnenie pneumatík po ich prezutí? Dozviete sa v článku

Vedľa kompótov?

Ideálna teplota pre uskladnenie pneumatík doma nie je presne definovaná. Vo všeobecnosti sa však majú skladovať na suchom a chladnom mieste. Čo tým získate? Pocit bezpečia, že pneumatiky predišli poškodeniu a zabezpečilo sa, že vám poslúžia aj na ďalšiu sezónu.

Ak by sa pneumatiky ocitli dlhodobo na vlhkom mieste, pleseň si na nich vyblázni do sýtosti. S tým sa spája hrdzavenie kovových ráfikov, čo oslabuje pneumatiku a potenciálne spôsobuje bezpečnostné riziko. 

Priame slnečné svetlo je taktiež kapitola sama o sebe. Ultrafialové žiarenie spôsobuje, že guma časom skrehne a praskne. Aby ste tomu zabránili, skladujte pneumatiky na mieste, ktoré nie je vystavené priamemu slnečnému žiareniu, ako je garáž alebo pivnica.

Vysoké teploty dokážu narobiť šarapatu a poškodiť pneumatiky. Teplo urýchľuje chemické reakcie, ktoré sa vyskytujú v gume, čo vedie k degradácii a popraskaniu. Trik však nie je pneumatiky odkotúľať do garáže, predtým musíte vykonať zopár podstatných úkonov.

Prečo čistiť pneumatiky?

Čisté zimné aj letné gumy vydržia viac ako keby ste práve vyšli z poľa a rozhodli sa ich odložiť na ďalšiu sezónu. Špinavé pneumatiky v sebe udržujú vlhkosť čo je voda na mlyn pre vznik plesní. Preto vezmite vodu spolu s šampónom, kefu a pustite sa do umývania pneumatík pred skladovaním.

Brzdový prach nie je to, čo sa vám naskytne doma po týždni bez upratovania. Ide o nečistotu, ktorá sa hromadí na pneumatikách a vzniká keď brzdové doštičky tlačia na brzdový kotúč. Tieto malé čiastočky kovu je nutné dôkladne umyť. Následne odporúčame použiť prípravok na regeneráciu a čistenie pneumatík, ktoré získajú lesk a ochranu pred vyblednutím, popraskaním a predĺži sa ich životnosť.

Na uložení záleží

Ako na skladovanie pneumatík? Aj tak malá drobnosť, ako je poloha počas skladovania je podstatný detail. Pneumatiky na disku by mali byť uložené horizontálne (diskom smerujúcim nahor). Samotné pneumatiky by sa mali skladovať vertikálne (Viď. obrázok).  Prečo je to tak dôležité?

  • Keď sú “neobuté” pneumatiky skladované dlhší čas, môžu na nich vzniknúť ploché miesta, kde hmotnosť pneumatiky stláča gumu. Vertikálne uloženie pneumatík pomáha rovnomerne rozložiť hmotnosť a zabrániť vzniku plochých miest. Odporúča sa niekoľkokrát pneumatiku za sezónu pootočiť.

  • Ukladanie pneumatík na seba spôsobuje deformáciu gumy. To následne vedie k deformácii pneumatiky, čo ovplyvňuje jej výkon a bezpečnosť pri opätovnom použití

  • Skladovanie pneumatík vertikálne zaberá menej miesta ako ich horizontálne stohovanie. Oceníte to hlavne vtedy, ak máte k dispozícii obmedzený úložný priestor

  • Pokiaľ sú pneumatiky na disku, odporúča sa horizontálne uloženie (diskom smerujúcim nahor), prípadne ich môžete zavesiť na stojan.

Bonusový tip

Pneumatiky sa oplatí zakryť plachtou alebo použiť vrecia na pneumatiky. Prečo? Prach sa hromadí počas skladovania a pri opätovnom použití pneumatík sa ťažko odstraňuje. Aj keď to pre vás nemusí vyzerať podstatne, pri ďalšej sezóne si za to poďakujete.

Ozón je plyn, ktorý je prítomný vo vzduchu a z dlhodobého hľadiska spôsobuje škody aj na tých najlepších pneumatikách. Vaky alebo vrecia na ochranu pneumatík pomáhajú chrániť pred vystavením ozónu a iným nebezpečným vplyvom. 

So vzduchom citlivo

Predtým, ako sa na najbližšie mesiace rozlúčite so zimnými alebo letnými pneumatikami, nezabudnite im skontrolovať tlak. Ak sú podhustené, očakávajte rovnaký výsledok ako pri nesprávnej polohe pneumatík počas skladovania. Ploché miesta na seba nenechajú dlho čakať. 

Podhustené pneumatiky spôsobujú prasknutie bočníc. To sa môže stať, keď je pneumatika skladovaná dlhší čas a váha pneumatiky spôsobuje vydutie bočníc. Udržiavanie správneho tlaku vzduchu zabraňuje ich praskaniu a zabezpečí, aby si pneumatika zachovala kvalitu.

Nedostatok vzduchu dokáže spôsobiť to, že nastane kontakt ráfika so zemou. Keď sa poškodí ráfik, očakávajte škody aj na pneumatike. Pre zvýšenie bezpečnosti si pripravte kompresor a až po dohusteni ich uložte do vriec na pneumatiky.

 

2024    hamuj.sk - licencovaný predajca autodielov

TecDoc