Košík 0x

0,00 €

Aký motorový olej používať a kedy ho meniť?

Blog > Aký motorový olej používať a kedy ho meniť?

09.09.2022

Aký motorový olej používať a kedy ho meniť?

Aký motorový olej používať a kedy ho meniť?

 

Aký motorový olej je najlepší? Ktorý mám používať do svojho vozidla? Ako často meniť olej v motore? Aj to sú niektoré z otázok, ktoré behajú mysľou motoristu na pravidelnej báze. Rozhodli sme sa pre vás teda spísať stručného sprievodcu svetom motorových olejov a filtrov. Príjemné čítanie.

 

Aké motorové oleje rozlišujeme?

 

Začnime jednoduchou klasifikáciou motorových olejov. Je totiž dôležité vedieť si vybrať. Aj tie najlepšie motorové oleje sa totiž minú účinku, ak ich používate nerozvážne či nesprávne.

Na trhu je veľké množstvo produktov. Pri pohľade na obaly a nádoby sa môže laikovi zatočiť hlava. Všetky tie písmená, čísla, odborné pojmy a nomenklatúry - nič jednoduché. Pritom každý jeden znak a údaj má svoju výpovednú hodnotu - môže označovať spôsob výroby oleja, jeho viskozitu, vhodnosť pre konkrétny typ motora a podobne.

Keď už sme pritom - každý výrobca auta ku jednotlivým sériovo vyrábaným modelom uvádza, aký typ oleja je pre motor najvhodnejší. Ak teda nemáte šajnu, po akom siahnuť, začítajte sa do manuálu, použite Google, alebo sa zahĺbte do našich mazacích plánov - kde si po zvolení svojho automobilu nájdete olej odporúčaný výrobcom, resp. jeho alternatívy. S výberom vám radi pomôžeme, samozrejme, aj my.

Vráťme sa však k deľbe motorových olejov. Na začiatok je dôležité poznať označenie viskozity, teda hustoty, resp. miery vnútorného trenia oleja. Ide o “šifru”, ktorú na obale nájdete vo formáte napríklad 0W-30. Poďme si ju rozkódovať:

 

  1. Prvé číslo a písmeno W (W ako winter, teda zima) určuje takzvanú zimnú triedu oleja. Určuje jeho viskozitu pri nízkych teplotách. Zapamätajte si - čím nižšie je toto číslo, tým menej olej tuhne pri nízkych teplotách, mrazoch. Tým lepšie sa teda dostane v zime všade tam, kam má a tým menej sa opotrebúva motor.

  2. Druhé číslo je zasa letná viskozita. Určuje, ako sa olej správa pri vysokých teplotách, konkrétne pri 100°C. Čím vyššie číslo, tým lepšie tekutina odoláva teplotným extrémom, aké pod kapotou môžu nastať.

 

Poznáme 6 zimných tried (0W, 5W, 10W, 15W, 20W a 25W) a 5 letných (20, 30, 40, 50, 60), resp. výrobca Motul vyrába aj letné triedy 8, 12, 15 a 16, určené pre hybridy. Ide o takzvanú klasifikáciu SAE. 

Za zmienku ešte stojí výkonnostná klasifikácia API, ktorá má minimálne dve písmená. Ak je prvým S, olej je vhodný do benzínových motorov, ak C, tak do dieselových. Druhé písmeno určuje výkonnostnú triedu, čím neskôr v abecede je, tým je olej lepší. Dnes nájdete aj oleje vhodné pre oba typy motorov - označenie môžu mať napríklad API SJ/CF.

 

Ako často meniť olej v motore?

 

Tu je dôležitý takzvaný interval výmeny oleja, ktorý tiež definuje výrobca automobilu. Spravidla sa pohybuje okolo hodnoty 15 000 km, resp. 1 rok,, čo znamená, že za každých prejazdených 15 000 kilometrov, alebo 1 rok, je potrebné mazivo vymeniť. Pri používaní syntetických longlife motorových olejov je interval až dvojnásobný, na úrovni 30 000 kilometrov, resp. 2 rokov.

Mnoho motoristov však olej vymieňa častejšie. To však má zmysel iba pri vysokej záťaži motora, pri vysokých otáčkach, napríklad pri športovej jazde či častej jazde v náročnom teréne. Ak jazdíte napríklad iba dlhšie trasy po spevnenej vozovke (diaľnica, rýchlostná cesta, jazda mimo obec) a používate výrobcom špecifikovaný typ oleja, meňte ho iba v stanovenom intervale. 

Ak jazdíte prevažne v meste, v zápchach, tak to sú podmienky, kedy motorový olej zvykne svoje vlastnosti strácať rýchlejšie. Interval výmeny teda môžete skrátiť o tretinu na 10 000 kilometrov.

Moderné vozidla s kvantom senzorov vás môžu na potrebnú výmenu motorového oleja upozorniť samé. Jednoducho sa vám rozsvieti kontrolka na palubnom displeji a viete, že je čas.

Pamätajte na to, že motorový olej a filtre meníme vždy spolu. Zanesený filter má totiž problémy s priepustnosťou a zvyšuje opotrebenie motora a skracuje použiteľnosť oleja.

Zavítajte do nášho e-shopu a vyberte si ten najlepší motorový olej pre vášho tátoša. Máte otázky? Radi vám pri výbere pomôžeme.

2024    hamuj.sk - licencovaný predajca autodielov

TecDoc