Košík 0x

0,00 €

Filtre v aute: Ktoré to sú a ako často ich meniť

Blog > Filtre v aute: Ktoré to sú a ako často ich meniť

11.01.2023

Filtre v aute: Ktoré to sú a ako často ich meniť

Filtre v aute: Ktoré to sú a ako často ich meniť

Výmena filtrov je jeden z najdôležitejších úkonov v rámci údržby motorového vozidla. Len málo vodičov zanedbáva prezutie pneumatík, či pravidelnú STK a EMS kontrolu. Výmenu filtrov v automobile však mnohí podceňujú. Znečistené filtre prepúšťajú prach, piesok a iné čiastočky do motora a auta. Časom môžu mať za následok poškodenie motora, prípadne zhoršenie jeho funkčnosti a zníženie výkonu.

V automobile sa nachádzajú tieto filtre

  • olejový filter,

  • kabínový filter

  • vzduchový filter

  • palivový filter

Olejový filter

Olejový filter pomáha udržať motor vozidla v čistote. Predlžuje tak jeho životnosť a zabezpečuje bezproblémovú prevádzku. Zachytáva drobné mikročastice, ktoré vznikajú pri bežnej prevádzke vozidla. Zabraňuje, aby tieto nečistoty vnikli priamo do motora a poškodili ho. Výmena olejového filtra sa odporúča pri každej výmene motorového oleja. Pri naftových motoroch je cca po každých 15 000 km a pri benzínových vozidlách cca po 10 000 km. Jeho zanedbanie môže spôsobiť vážne poruchy vozidla. Pokiaľ sa do automobilov trochu vyznáte, vymeniť olejovy filter s olejom zvládnete aj doma.

Kabínový filter

Tento filter slúži na filtráciu vzduchu, ktorý vniká do interiéru automobilu cez ventiláciu. Teda cez vykurovanie a klimatizáciu. Účinne filtruje častice, peľ a pachy z vonkajšieho prostredia a zabraňuje im dostať sa dnu. T.j. pomáha vám ku zdravej a komfortnej jazde tým, že bráni upchávaniu vykurovacích, ventilačných a klimatizačných systémov.

Odporúča sa meniť ho raz ročne alebo každých 15 000 kilometrov. Ak je upchatý alebo poškodený, tak samozrejme aj skôr. To, že ho musíte vymeniť spoznáte napríklad vtedy, ak sa vám zahmlievajú sklá, z ventilačných otvorov vychádza zatuchnutý vzduch, alebo má vaša posádka s alergiou zhoršené dýchanie počas jazdy v aute.

Poznáme 3 druhy kabínových filtrov:

  1. Papierové filtre (základné, zachytávajú prevažne hrubé častice ako sú prach od vozovky, pel a iné)

  2. Uhlikové filtre (najpredávanejšie, obsahujú oproti papierovým vrstvu aktívneho uhlia, ktorá pohlcuje nepríjemné pachy a škodlivé plyny vrátane ozónu a oxidov dusíka)

  3. Antibaktreriálne filtre (najkvalitnejšie, obsajujú dodatočnú vrstvu s antibakteriálnymi vlastnosťami, ktorá zachytáva alergény, baktérie, vírusy a zabraňuje šíreniu pliesní a húb. Tieto filtre sú vhodné hlavne pre alergikov, astmatikov, deti a osoby, ktoré sú často na cestách)

Vzduchový filter

Patrí do skupiny nasávania vzduchu. Je dôležitý pre kvalitu nasávaného vzduchu. Účelom vzduchového filtra je zabrániť vniknutiu prachu, nečistôt, peľu a všetkého ostatného z vonkajšieho prostredia do motora. Vzduchový filter sa časom zanáša, upchá a prepúšťa do motora menej vzduchu. To sa prejavuje práve na zníženom výkone motora a je potrebné výmena vzduchového filtra. 

Vzduchový filter vplýva teda na výkon i životnosť naftových a benzínových motorov. Jeho včasná výmena je dôležitá a zároveň patrí medzi najjednoduchšie časti na výmenu a čistenie.

Palivový filter

V dnešnej dobe kladieme palivovému filtru oveľa väčší dôraz. V moderných konštrukciách sú palivové systémy s menšou toleranciou. Nečistoty dokážu prispieť k zrýchlenému opotrebovaniu a poškodeniu palivového čerpadla a vstrekovačov. Preto je pre dlhšiu životnosť motora a lepší výkon nesmierne dôležité, aby sa do paliva nedostala špina, voda či hrdza. Pravidelná výmena palivového filtra je potrebné, aby dokázal plnohodnotne zachytiť abrazívne častice pri benzínových motroch a vodu, ktorá cirkuluje v palive, a predchádza korózii vo vnútri motora pri naftových motoroch. V zimnom období, obzvlášť, venujte palivovému filtru zvýšenú pozornosť.

Filter v automatickej prevodovke

Výmena oleja v automatickej prevodovke si vyžaduje, takisto aj výmenu filtra. Môžu byť vybavené filtrom, ktorý sa nachádza mimo automatickej prevodovky. Tento systém sa používa najmä pri starších typoch vozidiel. Druhým spôsobom je filter umiestnený priamo vnútri automatickej prevodovky. Používa sa hlavne v moderných prevodovkách. 

Na záver

Ak vopred viete, na čo slúžia filtre do auta, a ako často ich treba meniť, môžete sa vyhnúť problémom a zrýchlenému opotrebeniu vášho vozidla. Aj moderné auto potrebuje rôzne filtre, ktoré vám pomôžu vyčistiť vzduch vo vnútri auta, a každú kvapku paliva dopraviť na svoje miesto. Je nevyhnutné pravidelne kontrolovať fungovanie týchto filtrov a vymieňať ich, ak nefungujú správne. Uistite sa, že máte vo svojom aute všetky potrebné filtre (z každého by ste mali mať náhradnú sadu), sledujte ich stav a vymeňte ich hneď, ako zistíte, že niečo nie je v poriadku. Každé vozidlo má od výrobcu automobilov odporúčaný harmonogram. Jeho dodržiavaním si ušetríte mnoho starostí a pomôžete zaistiť vozidlu požadovanú životnosť.

2023    hamuj.sk - licencovaný predajca autodielov

TecDoc