Košík 0x

0,00 €

Jarnú údržbu auta sa neoplatí zanedbať. Prečo?

Blog > Jarnú údržbu auta sa neoplatí zanedbať. Prečo?

27.03.2023

 Jarnú údržbu auta sa neoplatí zanedbať. Prečo?

Údržba auta na jar: Na čo by ste nemali zabudnúť?

Tradíciu jarného upratovania pozná snáď každý. Netreba však zabúdať, že upratovanie a údržba sa netýka len vášho domova. Vaše auto dostalo cez zimu poriadne zabrať, preto by ste mu mali venovať patričný čas. Vyčleňte si určitý čas dňa aj na vaše auto, aby vám mohlo slúžiť aj naďalej tak dobre ako tomu bolo doteraz. Na čo by ste nemali zabudnúť?

Začnite od spodu

Zima znamená, že cesty dostali zabrať a vaše vozidlo ešte viac. Chladné počasie spôsobí pokles tlaku vzduchu v pneumatikách, preto je nevyhnutné ho skontrolovať. Ak je tlak nízky, dopustite dostatok vzduchu podľa návodu na obsluhu vozidla.

Hľadajte akékoľvek známky prasklín, defektov alebo vydutín. Tieto nedokonalosti dokážu spôsobiť zlyhanie vašich pneumatík a potenciálne viesť k nebezpečnej situácii. Ak spozorujete akékoľvek známky opotrebenia či poškodenia, pneumatiky čo najskôr vymeňte.

Pri spodku vozidla ešte ostaneme. Kontrola podvozku zahŕňa tlmiče, vzpery, pružiny a iné komponenty odpruženia, či nevykazujú známky opotrebovania, poškodenia alebo netesnosti. Vymeňte opotrebované alebo poškodené diely a nezabudnite ani na brzdy. Čo s nimi?

Skontrolujte opotrebenie a poškodenie brzdových doštičiek, kotúčov, strmeňov a brzdových potrubí. Vymeňte opotrebované alebo poškodené diely a v prípade potreby odvzdušnite brzdový systém.

Do kuchyne a do auta

Výmena oleja ako aj ostatných prevádzkových kvapalín v aute je nevyhnutnou súčasťou údržby auta. Postupom času olej stratí schopnosť mazať a chrániť motor. Výmenou oleja nahradíte znečistený olej za čerstvý, ktorý udrží hladký chod motora.

Ako často meniť olej v aute? Odborníci odporúčajú držať sa všeobecného pravidla každých 8 000 až 10 000 kilometrov alebo každých šesť mesiacov, podľa toho, čo nastane skôr. Bežná prax je však 15 000 kilometrov alebo 1 rok.

Pri výmene oleja je dôležité použiť typ oleja a viskozitu odporúčaný výrobcom. Použitie nesprávneho oleja môže poškodiť motor a znížiť jeho životnosť. Ako nájsť ten správny? Hľadajte motorový olej podľa typu auta, do ktorého ho chcete doliať. 

Pred výmenou oleja sa uistite, že je vaše auto zaparkované na rovnom povrchu. Nájdite olejovú vaňu pod autom a pomocou kľúča uvoľnite zátku, aby starý olej mohol vytiecť do nádoby. Po vypustení starého oleja vymeňte vypúšťaciu skrutku a vložte nový olejový filter.

Potom pridajte výrobcom odporúčané množstvo a typ oleja do motora cez uzáver plniaceho otvoru oleja. Skontrolujte hladinu oleja pomocou mierky, aby ste sa uistili, že je na správnej úrovni. Nezabudnite ani na ostatné prevádzkové kvapaliny

  • Prevodová kvapalina

  • Brzdová kvapalina

  • Kvapalina posilňovača riadenia

  • Hydraulická spojková kvapalina

  • Kvapalina do ostrekovačov okien

Ako je na tom zdroj energie?

Kontrola batérie v aute patrí do jarnej údržby. Chladné počasie si môže vyžiadať daň na vašej batérii a teplejšie počasie na jar môže spôsobiť, že akékoľvek existujúce problémy budú ešte väčšie.

Začnite vizuálnou kontrolou batérie, aby ste sa uistili, že je čistá a bez korózie. Nahromadená korózia môže brániť toku elektriny a potenciálne poškodiť batériu, preto je dôležité vyčistiť ju pomocou roztoku na čistenie batérie a drôtenej kefy.

Potom pomocou voltmetra otestujte napätie batérie. Plne nabitá batéria by mala ukazovať približne 12,6 voltov. Ak je hodnota batérie pod touto úrovňou, možno ju bude potrebné nabiť alebo vymeniť.

Ak je vaša batéria staršia ako tri roky, zverte ju do rúk profesionálnym mechanikom. Môžu otestovať schopnosť batérie udržať nabitie a určiť, či je potrebné ju vymeniť.

Trošku dažďa (ne)uškodí

Zimné počasie spôsobuje opotrebovanie, prasknutie alebo poškodenie líšt stieračov. Opotrebované lišty sú neúčinné pri stieraní dažďa, snehu alebo nečistôt z čelného skla, čo vedie k zníženej viditeľnosti.

Ak chcete vymeniť lišty stieračov, začnite tým, že si pozriete používateľskú príručku k autu alebo sa poradíte s predajcom v obchode s autodielmi, aby ste určili správnu veľkosť a typ stieračov pre vaše auto.

Potom zdvihnite rameno stierača z čelného skla a nájdite uvoľňovaciu páčku na lište stierača. Vysuňte čepeľ z ramena, pripevnite novú lištu stierača k ramenu stierača. Rameno stierača jemne spustite späť na čelné sklo. To iste zopakujte aj s druhým stieračom.

Volant s výkričníkom?

Ak vám tento podnadpis nedocvakol, reč je o kontrolke posilňovača riadenia. Ide o výstražnú kontrolku na prístrojovej doske auta, ktorá signalizuje problém so systémom posilňovača riadenia. 

Ak sa kontrolka posilňovača riadenia rozsvieti počas jazdy, môže to znamenať, že je problém s čerpadlom posilňovača riadenia, kvapalinou alebo inými komponentmi systému posilňovača riadenia. 

Bežné problémy s posilňovačom riadenia zahŕňajú nízku hladinu kvapaliny posilňovača riadenia, rozbité alebo nefunkčné čerpadlo posilňovača riadenia alebo poškodený remeň posilňovača riadenia.

Ak sa rozsvieti kontrolka posilňovača riadenia, je dôležité čo najskôr odviezť auto k mechanikovi, aby problém diagnostikoval a opravil. Jazda s nefunkčným posilňovačom riadenia môže sťažiť riadenie vozidla, najmä pri nízkych rýchlostiach.

 

2023    hamuj.sk - licencovaný predajca autodielov

TecDoc