Košík 0x

0,00 €

Kedy zapnúť hmlové svetlá? Mnohí šoféri to nevedia!

Blog > Kedy zapnúť hmlové svetlá? Mnohí šoféri to nevedia!

23.05.2023

Kedy zapnúť hmlové svetlá? Mnohí šoféri to nevedia!

Vodiči nevedia používať hmlové svetlá. Kedy ich zapnúť?

Na cestách sa môžete stretnúť s podmienkami všetkého druhu. Od prehánok, krupobitia, sneženia, silného vetra až po hustú hmlu. Práve na hmlisté podmienky boli vytvorené hmlové svetlá. Zlepšujú viditeľnosť v zlých podmienkách. Kedy je správny čas ich zapnúť? Dozviete sa v článku.

Ako hmlovky nájsť a zapnúť?

Na začiatku treba poznamenať, že nie všetky vozidlá majú hmlovky. Môže to byť z dôvodu, že vlastníte staršie vozidlo, nemáte doplnkovú výbavu alebo máte vozidlo značky Audi, Mercedes-Benz, Genesis alebo Lincoln, ktoré boli vyrobené po roku 2017.

Ako zapnúť hmlovky? Zapínajú sa spolu s parkovacími alebo stretávacími svetlometmi. Predné aj zadné sa môžu zapínať spolu alebo zvlášť. To, či ste ich zapli, zistíte na prístrojovej doske, kde by mal svietiť ich piktogram.

Používanie hmloviek je striktne vymedzené iba na určité podmienky. Zákon o cestnej premávke hovorí o používaní hmloviek v § 32 ods. 3.: „Predné svetlomety do hmly a zadné svietidlá do hmly vodič smie použiť len za hmly, sneženia alebo za dažďa.“

Dážď, hmla a sneh

hmlové svetlá sú umiestnené vpredu aj vzadu na vozidle. Na prednej maske vozidla ich nájdete tesne nad zemou. Nie je to náhoda. Vďaka svojmu uloženiu svietia priamo pred vozidlo, čo má za následok lepšiu viditeľnosť v hustom daždi, snehu či hmle.

Zároveň ste ľahšie viditeľný pre ostatné vozidlá pred vami aj za vami. Pre porovnanie, diaľkové svetlá v hmle svietia vodorovne. Svetelný lúč nepreniká cez hmlu ale naráža do nej. Kvôli tomu s diaľkovými svetlami uvidíte ešte menej ako bez nich. 

Nezabúdajte, že v týchto podmienkach by ste mali dodržiavať dvojnásobné väčší odstup ako je odporúčané. Z 2-sekundového rozostupu by ste mali jazdiť 4 sekundy za vozidlom pred vami. 

Akonáhle prestane pršať, snežiť alebo byť hmlisto, hmlovky by ste mali vystriedať za stretávacie svetlá. Bezdôvodná jazda s hmlovými svetlami môže mať za následok pokutu v hodnote 30 €. Ich nepoužitie v zhoršenej viditeľnosti sa pokutuje sumou 50 €.

Kedy ich nepoužívať?

Kombinácia chladnej noci s ranným slnkom znamená, že sa voda zo zeme začne odparovať. Ak sa k tomu pridajú ranné zápchy plné víkendových vodičov či pracujúcich ľudí, riziko dopravných nehôd prudko stúpne.

Vtedy je zapnutie hmlových svetiel na mieste, avšak len do momentu, kedy sa ocitnete v kolóne. Ak ich v zápche nevypnete, budete osvetľovať vodičov za vami. Myslite na to, že zadné hmlovky svietia rovnako ako brzdové.

Predné hmlové svetlá sú určené na osvetlenie vozovky pred vami. Svietia výhradné na bielo alebo žlto. Zadné hmlovky svietia výhradné na červeno. Rozdiel medzi zadnými brzdovými svetlami a hmlovými je v tom, že hmlové svietia stále, nie len pri brzdení

Narozdiel od automatického vypnutia diaľkových svetiel, na hmlové svetlá asistent neexistuje. Ak si dáte pauzu od šoférovania počas toho ako je hmla, vypnete motor a svetlá, myslite na to, že pri ďalšom naštartovaní sa samé nezapnú.

Čo robiť, keď hmlovky nemáte?

Ako sme spomínali, nie každé vozidlo má hmlové svetlá. Ak si chcete zabezpečiť lepšiu viditeľnosť a bezpečnosť na cestách, môžete si hmlovky samostatne kúpiť ako akékoľvek iné autosúčiastky.

Myslite na to, že musia byť symetricky a v jednej rovine rovnobežnej s vozovkou. Výška umiestnenia nad vozovkou je minimálne 250 mm a maximálne 800 mm. Umiestniť ich je možné na osobné motorové vozidlá a malé nákladné vozidlá.

Predné hmlové svetlá nesmú byť umiestnené vyššie ako stretávacie svetlá. Od okraja vozidla môže byť hmlové svetlo vzdialené najviac 400 mm. Spätné zrkadlá sa do vzdialenosti nerátajú.

V skratke

Hmlové svetlomety používajte s rozumom. Pri silnom daždi, snežení či hmle máte právo ich použiť. Akonáhle bude pred vami alebo za vami vozidlo, hmlové svetlomety nepoužívajte. Taktiež sa ich používaniu vyhnite v momente, keď je cesta mokrá ale už viac neprší. 

 

2023    hamuj.sk - licencovaný predajca autodielov

TecDoc