Košík 0x

0,00 €

Pridávať aditíva do benzínu a nafty? Ak áno, kedy?

Blog > Pridávať aditíva do benzínu a nafty? Ak áno, kedy?

12.12.2022

 Pridávať aditíva do benzínu a nafty? Ak áno, kedy?

Pridávať aditíva do benzínu a nafty? Ak áno, kedy?

Čo sú to aditíva? Je nutné pridávať aditíva do benzínu a nafty alebo je to mýtus?

Ak áno, aké? Tieto prídavné látky zvyšujú výkon motora, zabezpečujú, aby fungoval správne a vydržal, čo najdlhšie. Zamedzujú tiež korózii a predchádzajú usadzovaniu nečistôt. 

Čo sú to aditíva?

Jednoducho povedané - aditívna sú špeciálne prídavné zložky, ktoré sa pridávajú do jednotlivých druhov palív. A zlepšujú ich pôvodné vlastnosti. Majú za úlohu napríklad zvýšiť oktánové číslo benzínu a cetánové číslo nafty. A taktiež zvyšujú výkonnosť motora a predlžujú jeho životnosť. Znižujú spotrebu a chránia pred prípadnou koróziou

Na začiatku si ale musíme povedať, že samotné aditívum už bežné palivo, ktoré používate obsahuje. Prémiové palivá obsahujú vyššie percento aditív, ako tie klasické a odráža sa to samozrejme aj na cene. Názory motoristov na používanie aditív sú rôzne. Niekto prémiové palivo nepoužíva vôbec a nepridáva ani aditíva a potom sú takí, ktorí používajú oboje. Táto kombinácia však môže byť kontraproduktívna. Výrobcovia aditív vyslovene neodporúčajú používať aditíva do prémiových palív.

Kedy a ako používať aditíva?

Aditívum rozhodne pridajte ešte predtým, ako natankujete bežné palivo. Benefity prídavných zložiek ktoré obsahuje, zaznamenáte totiž až po niekoľkých nádržiach. Potrebujú určitý čas na to, aby začali pôsobiť. Odporúča sa, aby ste ich pridávali pravidelne a síce pri každom novom tankovaní. Ich jednorazové použitie nemá žiadny účinok

Kým ho však vôbec pridáte, dobre si premyslite, čo zvolenou zmesou chcete dosiahnuť. Je to nezamŕzavosť paliva, antikorotické účinky, alebo vyšší výkon motora?

Spoliehajte sa na overené značky. Vyberte si tie, ktoré majú široké zastúpenie na trhu a dobré referencie. Ak s výberom váhate, obráťte sa na odborníkov, ktorí vám budú pri nápomocní. 

S prekombinovaním to určite nepreháňajte, mohli by ste svojmu vozidlu viac ublížiť, ako pomôcť. 

Toto sú najvýznamnejšie benefity, ktoré vám prídavné aditíva prinesú:

Efektívna ochrana proti korózii

A to nie je všetko. Aditíva obsahujú mazacie zložky, ktoré bránia korózii a opotrebeniu vysokotlakej vstrekovacej sústave. Aditívum do benzínových motorov je v dnešnej dobe veľmi dôležité, nakoľko moderné palivá majú vysoký podiel biozložky, ktorá spôsobuje degradáciu paliva. Aditívum tomuto procesu zabraňuje. V našej ponuke nájdete aj také, ktoré zvyšujú oktánové čísla pre benzínové motory. Tie chránia motor pred detonačným horením

Zníženie dymivosť diesla a emisií

Všetci renovovaní výrobcovia ponúkajú celé spektrum aditív do oleja, benzínu aj nafty, ktoré pomáhajú znížiť dymivosť, aj emisie. Samozrejme, ale nie v prípade poškodeného motora alebo palivového systému. Tým pádom aditíva pôsobia preventívne aj proti vážnejším poškodeniam. 

Pomoc pri studených štartoch

Hlavne vlastníci naftových automobilov by vám vedeli rozprávať o komplikáciách pri zimnom štartovaní. Studené štarty vedia riadne skomplikovať život. A to hlavne keď sa ráno ponáhľate do práce. Uhľovodíky, ktoré sú základom palív negatívne reagujú na mínusové teploty. Uhľovodíky nevytvárajú pri mrznutí pevné skupenstvo (ľad), ale gélovú hmotu (parafín). Ak tento stav nastane, znemožní, alebo obmedzí to prietok paliva cez filter. Ďalším dôsledkom môže byť nižšia výbušnosť paliva.
V zime nám aditívum môže byť dobrým pomocníkom. Potláča totiž tvorbu gélovej hmoty (parafínu), zvyšuje cetánove číslo a znižuje teplotu vznietenia nafty. Tým umožní ľahší štart aj v zlom počasí. 

Potrebujete poradiť?

Neváhajte sa na nás obrátiť. Našim hlavným cieľom je spokojný klient. Orientujeme sa na predaj autodielov pre všetky typy vozidiel, mazacích plánov, ale aj univerzálnych dielov.
Pri správnom výbere vám pomôžu naši dlhoroční odborní pracovníci prostredníctvom správy alebo priamo v kamennej predajni.

2024    hamuj.sk - licencovaný predajca autodielov

TecDoc